DieRoten.pl

Komentarze

Komentarze użytkownika: gs Strona 1

Ciekawostka: Nagelsmann najgorzej radzi sobie z drużynami prowadzonymi przez Huettera (1 zwycięstwo, 3 remisy oraz 4 porażki), Tuchela (1-1-4) oraz Kloppa (0-0-4). Co łączy tych trenerów? Ano to, że stosują oni intensywny pressing. Podobnie zagrał wczoraj Freiburg i nie był daleki od uzyskania dobrego wyniku. Dobrze, że do fazy pucharowej LM zostało jeszcze kilka miesięcy, bo może w tym czasie Nagel wymyśli coś na swoje demony, zanim trafi na Chelsea czy Basen Wątróbki.

Źródło: https://www.bavarianfootballworks.com/2021/11/6/22767014/bayern-munich-vs-sc-freiburg-observations-match-analysis-leroy-sane-thomas-muller-nagelsmann-klopp - tam też ciekawy fragment o tym, jak Sane i Tomek Młynarz wchodzą sobie w paradę.

07.11.2021 06:30

Coś mi się zdaje, że Julek będzie chciał popróbować takiego wielozadaniowca jak Sabitzer na wahadle. I wtedy, w systemie z trójką obrońców, mogłoby to wyglądać tak: Neuer - Suele (Pavard), Upamecano, Lucas - Sabitzer, Kimmich, Goretzka, Davies - Musiala, Gnabry, Lewandowski. Jak dla mnie całkiem spoko, chociaż chyba w takiej formacji brakuje trochę typowej raumdeuterowskiej pozycji dla Tomka.

30.08.2021 16:04

Fajna analiza gry PSG:

https://www.bavarianfootballworks.com/2021/4/5/22367833/bayern-munich-robert-lewandowski-tactics-paris-saint-germain-neymar-kylian-mbappe-angel-di-maria

07.04.2021 15:41

Jak cenię zarządzanie finansami klubu przez KHR i spółkę, tak nieco bawią mnie jego gorzkie żale dotyczące rosnących pensji i opłat transferowych. Abstrahując już od zasadności płacenia grubych milionów piłkarzom, to przez wspomniane przez KHR 10 lat rosły także przychody klubów. Być może gdzieś to przeoczyłem, ale raczej nie słyszałem, żeby KHR narzekał, że wpływy klubów rosną zbyt szybko (a w przypadku Bayernu aktualne przychody wynoszą pi razy drzwi dwa tyle, co 10 lat temu). Kluby mają więcej kasy, to i więcej wydają. Tyle chociaż dobrze dla nas, że w Bayernie robią to z głową, a nie tak jak w Barcelonie, paląc nimi w kominku raz przy opłatach transferowych, a dwa przy wypłacie pensji.

17.02.2021 10:45

@aniolbezserca

I co ciekawe, wygląda na to, że K-lautern i MSV obrały kurs na jeszcze niższe ligi. W sumie Unterhaching też to grozi. Trochę mi szkoda tych ostatnich po tym, co zrobili dla nas w 2000 r., pokonując w ostatniej kolejce niemalże pewny majstra Never... Leverkusen.

21.01.2021 13:41

Taka ciekawostka od BFW: gdyby wziąć pod uwagę tylko spodziewane bramki (xGoals) w tym sezonie BuLi, to Bayern byłby na miejscu...9 z 16 punktami. Wirtualnym liderem Dortmund (28 punktów) przed Lipskiem (21 punktów).

To jak, mozna zaczynać HansiOut? :D

Źródło: https://www.bavarianfootballworks.com/2020/12/15/22173056/bayern-munich-bundesliga-xgoals-bayern-munich-borussia-dortmund-rb-leipzig-bayer-leverkusen

15.12.2020 22:02

Cholera, widząc zdjęcie Lucasa na górze strony, wystraszyłem się, że znowu doznał kontuzji...

10.11.2020 20:01

@predator

W takim razie prowokację należy uznać za udaną, bo wywołałeś mnie do tablicy i zachęciłeś do wdania się w polemikę oraz zastanowienia się nad następnymi tekstami :)

Takie czasy, że zupełnie poważnie rozważałem "tl;dr" na początku kolejnych felietonów. I pewnie bym to zrobił, gdybym o tym nie zapomniał. Zresztą, nieraz sam się na tym łapię, że nie czytam jakiegoś nieco dłuższego tekstu, jeżeli nie jest on poprzedzony właśnie "tl;dr" (inna sprawa, że dotyczy to raczej autorów mi nieznanych, których warsztatu jeszcze nie zweryfikowałem).

W każdym razie mam kilka pomysłów na kolejne teksty (cykl w rodzaju Retro Bayern, w ramach którego opisałbym klub w pewnych okresach; analiza statystyczna poszczególnych zawodników na przestrzeni kilku ostatnich sezonów; ekonomia klubu w ujęciu historycznym; Bayern a Superliga), jednak nie daję gwarancji zmaterializowania ich w krótkim czasie.

24.11.2018 07:42

@predator

Dziękuję za uwagi. Faktycznie, użycie słowa "elita" w tym kontekście było - delikatnie mówiąc - niezbyt odpowiednie. Pozostaje mi tylko przeprosić. Mogłem użyć adekwatniejszych słów do opisania sytuacji dotyczącej erozji potęg, których siła mogłaby się wydawać ponadczasowa. Nie było moją intencją przypisanie "elitarności" - definiowanej między innymi jako posiadanie wyróżniających się i pozytywnych cech - nazistowskiemu reżimowi.

Zgadzam się z Twoim rozwinięciem wątku państw Zatoki Perskiej. Nie zagłębiłem się przesadnie w ten temat, bo obawiałem się, że mogę za bardzo zboczyć z tematu. Zauważ, że te trzy felietono-artykuły to ok. 25 stron wordowskich. Rzetelna analiza sytuacji petroklubów, Superligi itp. zajęłaby kolejne - lekko licząc - kilkanaście stron. Chętnie bym się podjął tego tematu, ale nie byłem pewien, czy to, co napiszę, wpisze się w oczekiwania użytkowników strony. Nawet zresztą w komentarzach do poprzednich felietonów pojawiły się głosy, że są one za długie. Można powiedzieć, że pisząc je, chciałem sprawdzić, czy jest w ogóle tutaj zapotrzebowanie na tego rodzaju treści. Zwłaszcza dotyczy to felietonów numer 2 i 3, które jedynie pobieżnie odnoszą się do samego Bayernu. Co nie zmienia faktu, że i tak korciło mnie, żeby rozwinąć wiele wątków, ale gdy zobaczyłem na koniec, ile zajmuje każdy felieton, to sobie odpuściłem (a wiele wątków wreszcie uprościłem, usuwając finalnie ładnych kilka stron). W rezultacie zdanie "ryzyko dla "arabskich klubów" stanowi również udana transformacja społeczno-gospodarcza państw Zatoki Perskiej, skutkująca potencjalnym ograniczeniem działań promocyjnych w obszarze sportowym" mógłbym rozwinąć na następnych kilka stron, ale obawiałem się, że wtedy zniechęciłbym nawet najbardziej wytrwałych użytkowników.

Osobiście najmniej identyfikuję się z ostatnim felietonem, bo jest on najbardziej ogólny, ale rzetelna analiza tego zagadnienia wymagałaby dołożenia pewnie co najmniej 5-8 stron. A nie byłem pewien, czy odpowiednie byłoby publikowanie tak długiego felietonu ledwie zahaczającego o Bayern na stronie o Bayernie.

W każdym razie dzięki za miłe słowa i znak, że istnieje tutaj zapotrzebowanie na analizy z pogranicza piłki nożnej, ekonomii i polityki.

@JazGod

Wygląda na to, że nasycenie sukcesami usypia szefostwo. Zresztą nawet ich trochę rozumiem, bo na tle relatywnie niewymagającej Bundesligi w ostatnich latach mogli oni faktycznie przeoczyć spadającą konkurencyjność zespołu. Ba, nawet wyniki w Lidze Mistrzów mogły ich uśpić. Żeby dojść do 1/2 rozgrywek, w sezonie 2013/14 wystarczyło pokonać pogrążone w kryzysie Manchester United i Arsenal, w 2014/15 Szachtar i Porto, a w 2017/18 Besiktas i Porto. Dodatkowo w ostatnich dwóch sezonach Bayern odpadał z Realem, które to dwumecze - przy bardziej sprzyjających okolicznościach - mogły zakończyć się inaczej. Wiem, że to zestawienie jest wybiórcze, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby bossowie Bayernu określali siłę drużyny w ostatnich latach raczej przez pryzmat samego faktu znajdowania się w TOP4 LM, a nie przez regularne odpadanie z hiszpańskimi drużynami.

23.11.2018 10:47

@JazGod

Podobną kwotę przyjmuje daily mail w najnowszym notowaniu:

https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-6384295/Barca-spend-150m-Man-Utd-200m-Man-City.html

W rozbiciu na poszczególnych zawodników znalazłem takie coś:

https://sillyseason.com/salary/fc-bayern-munich-players-salaries-69075/

Chociaż byłbym ostrożny wobec tego rankingu, bo według niego Coman i Goretzka zarabiają więcej od Neuera czy Muellera. Ewentualnie mogli pomieszać kwoty brutto z netto, bo np. w przypadku Neuera wygląda to zdecydowanie na kwotę netto (150 000 * 52 = 7.8 mln, wobec wszędzie podawanych 15 mln brutto). Nie sądzę też, że Neuer ma podstawę prawie 8 miliony, a dobija do 15 baniek premiami.

W każdym razie - zakładając, że podane kwoty są netto* - obliczyłem, że wszyscy zawodnicy z tego zestawienia (minus Rudy, ale nie podano zarobków dla Wagnera) zarabiają ok. 120 milionów euro rocznie, co dawałoby ok. 230 milionów euro rocznie brutto. Dokładając do tego wszelkie premie i bonusy, łączne koszty utrzymania zawodników mogą faktycznie wynieść 265-270 milionów euro.

*do tego, że raczej będą to wartości netto (a ponadto "gołe", bez bonusów), przekonała mnie pobieżna analiza zarobków innych kadr z tej strony. Na przykład podali, że Jordi Alba zarabia 100k, Veratti 150k, a Cavani 130k tygodniowo. Ciężko mi sobie wyobrazić, by tacy zawodnicy godzili się na zarobki rzędu 5-7 milionów brutto rocznie. To by rzucało inne światło na obecną strukturę wynagrodzeń w Bayernie. Wygląda na to, że zaraz za Lewandowskim są Goretzka, Robben, Ribery i Coman, a dopiero później Neuer, Alaba, James, Thiago czy Martinez, o miejscu Kimmicha nawet nie wspominając. Zastanawiam się, czy dodatkowo ten czynnik nie burzy atmosfery w szatni, bo jednak podane pensje nie odzwierciedlają w pełni znaczenia poszczególnych zawodników.

14.11.2018 06:01

Dzięki za miłe słowa. Faktycznie, najmniej czasu poświęciłem porządnej korekcie językowej, ale już miałem dosyć tej ściany tekstu (wyszło ok. 25 stron na 3 felietony).

@Jazgod

Dlatego tych zawodników objąłem kategorią "co najmniej obiecujących inwestycji", bo są oni jeszcze w miarę młodzi i bardziej lub mniej obiecujący, a czy rozwiną się tak, żeby stanowić o sile drużyny? Też chciałbym to wiedzieć.

@RedMistrzuPL

Problematykę utraty przez Bayern pozycji w Europie spowodowanej nadmiernymi oszczędnościami starałem się ująć w kolejnych felietonach, dlatego pozostaje mi zachęcić Cię do ich przeczytania po publikacji. Nie chcę się tutaj odnieść się do Twoich spostrzeżeń, bo pewnie zaśmieciłbym sekcję komentarzy "ctrl+c, ctrl+v" z następnych tekstów.

@hoodykr @Matilegolas

Z tym stawianiem na młodzież faktycznie jest to póki co myślenie życzeniowe, ale grzechem byłoby zmarnować obecną uzdolnioną generację młodzików. Może warto byłoby postawić na trenera, który nie bałby się odważniej postawić na wprowadzanie do kadry świeżaków kosztem Robbery. Raczej nie widzę tego przy obecnym trenerze, bo ponownie zbuntują się Ribery, Robben, Mueller, Hummels itd.

A propos, mała aktualizacja tekstu. Dzisiaj ukazał się świeższy ranking płacowy europejskich klubów: https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-6384295/Barca-spend-150m-Man-Utd-200m-Man-City.html. Bayern nieco awansował, ale raczej nie zmienia to ogólnego wydźwięku artykułu.

13.11.2018 22:06