Po rozpoczęciu Bundesligi, angielska prasa ubolewa nad tym, że w przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów nie będzie dane grać FC Bayernowi Monachium. Bawarczycy swoją aktywnością w letnim oknie transferowym i postawą na boisku także podczas Pucharu Ligi sprawiły, że Anglikom żal FCB, a przoduje w tym jedna z londyńskich gazet, której artykuł zamieszczamy poniżej.
"Nazwę to nuklerną opcją. Pamiętacie te wczesne gry video w latach 80? Kiedy to statek kosmiczny umieszczony w rogu ekranu atakowany był przez złych ludzi, rakiety wylatujące z każdego miejsca, a gdy energii nam brakowało można było uciekać się do bombowej opcji i unicestwić wszystkich przeciwników na ekranie.
Bayern Monachium to uczynił podczas tego lata. Po koszmarze, jaki wydarzył się w sezonie 2006-2007, w którym zajęłi 4. miejsce (pierwszy raz od dekady zabraknie ich w LM) Monachijski gigant zagrzmiał. Zrobili to, czego żaden niemicki klub nie był w stanie: otworzyli szroko portfel i wydali tyle pieniędzy, co inne eusopejskie potęgi.
Lata rządów pod znakiem oszczędności pozwoliły na to, aby Bayern wydał prawie 50 mln funtów na wzmocnienie zespołu. Karl-Heinz Rummenigge obiecał zmianę polityki transferowej i słowa dotrzymał. Klub nie sięgnął jedynie po rodzime talenty grające u rywala - co było normalnością w ostatnich sezonach - ale po raz pierwszy wydał wielkie pieniądze na zawodników zza granicy, płacąc ogromne sumy za dwie gwiazdy: Lucę Toniego i Francka Riberyego.
Na papierze Bayern już wygrał Bundesligę, która rozpoczęła się podczas weekendu. Dzięki grzew kombinacyjnej i świetnej współpracy napastników Bayern zanotował bardzo dobry start.
Miroslav Klose, król strzelców MŚ 2006 i BL 2005-2006 oraz Toni, zdobywca Złotego Buta 2 lata temu i mający śr. strzelonych bramek równą 22 na sezon w Serie A, zostali sprowadzeni z Werderu Brema i Fiorentiny. Szefostwo FCB podpisało z nimi długoletnie kontrakty.
Do ataku dołączył także rokujący na przyszłość Jan Schlaudraff, który przeszedł z Alemanni Aachen zaliczając w między czasie występ w reprezentacji. O miejsce w przedniej formacji walczyć także Lukas Podolski. Napastnik mający dopiero 22 lata wystąpił w kadrze narodowej już 38 razy i strzelił 22 gole. Jego pierwszy sezon w FCB był rozczarowaniem ze względu na prześladujące go kontuzje.
Formacja pomocy została doładowana czterema zakupami, z których Ribery jest koroną zdobioną brylantami. Błskawicznie szybki francuski skrzydowy w przedsezonowym Pucharze Ligi strzelił 3 bramki, a FCB wygrało z Werderem 4:1 i VfB Stuttgart 2:0.
Hamit Altintop, turecki pomocnik pozyskany z Schalke 04 posiadający umiejętności do gry w środku pola i Jose Sosa, 22-letni gwiazda, która zadebiutowała już w reprezentacji dostaną czas na pokazanie się. Dla zachowania równowagi zakontraktowano również Ze Robeto, który zrezygnowałz gry dla Brazylii. Brazylijczy po rocznym pobycie w Santosie, któremu pomógł wygrać ligę, w wieku 33 lat (83 występy dla Canarinhos) będzie świetnym dodatkiem - jako doświadczony zawodnik - do młodego składu Ottmara Hitzfelda.
Jakby tego było mało, Bayern sprowadził Marcella Jansena - 21letniego zawodnika, jednego z najlepiej zapowiadających się bocznych obrońców w Europie - z Borussi MGladbach.
Nowi zawodnicy dołączyli do grupy piłkarzy, którzy pomimo tego, że zawiedli w poprzednim sezonie, to mają w swoich szeregach bardzo wartościowych graczy: Oliver Kahn - były bramkarz rep. Niemiec, Lucio - gigant z Brazylii i mistrz świata, Philipp Lahm i Willy Sagnol - piłkarze grający dla swoich kadr narodowych oraz Bastian Schweinsteiger (23 lata), który może pochwalić się ogromnym doświadczeniem - 43 (!!!) występy w reorezentacji Niemiec.
Bayern ponadto sprzedawał chytrze zawodników. Od Manchesteru United FCB wyciągnęło 17 mln funtów za Owena Hargreavesa, który jeszcze 18 miesięcy wcześniej mógł odejść za darmo, a dodatkowo rozegrał mniej niż połowę wszystkich spotkań Bayernu w ostatnich 6 latach - mistrzowskie posunięcie. Monachijczycy zrobili także złoty interes sprzedając za 3,8 mln funtów do Blackburnu Robers Roque Santa Cruza, który jako napastnik strzelił zaledwie 6 bramek w przeciągu ostatnini trzech lat.
Z Claudio Pizarro i Hasanaem Salihamidzicem, których efektyność znacząco spadła w ostatnich sezonach, nie przedłużono kontraktów i na zasadzie wolnego transferu obaj zmienili otoczenie. Zarówno 28-latek jak i 30 szukali klubów, gdzie będą mogli liczyć na wysokie zarobki, i takie też znaleźli (Chelsea i Juventus).
Innym znaczącym odejściem była sprzedaż Roya Makaaya. Holender był maszyną do strzelania bramek dla FCB, ale mając 32-lata na karku musiał ustąpić miejsca Toniemu i Klose.
Na Bundesliga wciąż jest boom - jest to liga z największą śrędnia kibiców na meczach sięgającą 37 000 na spotkanie - a triumfalny powrót Bayernu na szczyt może ten wynik jeszcze tylko poprawić. Szkoda tylko, że nie będziemy mieli okazji oglądać ich w Lidze Mistrzów..."
Komentarze