Już tylko testy medyczne stoją na przeszkodzie temu by Arjen Robben został oficjalnie zaprezentowany przez FC Bayern. „Jesteśmy już zgodni z klubem jak i samym zawodnikiem. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to Robben dziś znajdzie się na liście transferowej, a w sobotę wystąpi w meczu przeciw VfL Wolfsburf” – mówi Uli Hoeneß. Ale na jakiej pozycji Robben ma zagrać? Jaką taktykę przyjmie van Gaal i którzy gracze będą musieli ustąpić Holendrowi?
Jeszcze nie tak dawno temu Uli Hoeneß nie chciał mieć nic do czynienia z kolegami po fachu z Realu Madryt. Raz chciał jednemu z nich dać korepetycje z gry w ‘monoply, by później znów straszyć Real komornikiem – po tym jak wydali tak duże pieniądze na nowych zawodników. Uli był murem nie do przebicia pomiędzy Realem, a Riberym.
Teraz wszystko się odwróciło i Uli Hoeneß udał się do Madrytu na zakupy, jednak w odróżnieniu od kolegów z Realu jemu się ta sztuka udała – do Bayernu dołączył Robben, który chce znów regularnie grać. „Bayern był najlepszym wyborem dla mnie” – powiedział 25 letni Holender, za który Bawarczycy zapłacili 25 mln.
Jednak czy Robben nie jest czymś w stylu karty przetargowej za Ribery’ego? „Nigdy nawet nie pomyśleliśmy o tym by zamienić Francka na Robbena. Teraz mamy obu tych gracz, a inni niech się martwią”. Oboje mają u van Gaala miejsce w pierwszym składzie. Tak więc kto usiądzie na ławce i jakim systemem będzie grał Bayern?
4-4-2 z rombem: To był pierwszy wybór van Gaala jeszcze przed pozyskaniem Robbena. ‘10’ jest nadal zarezerwowana dla Francka. Francuz się już z tym pogodził i ma zamiar spróbować swoich sił na tej pozycji. Robben w tym wypadku zagra na prawej pozycji. Tak więc bój o lewą stronę rozegrają między sobą Schweinsteiger i Altintop.
To się może udać. Robben i Ribery szukają pojedynków 1 na 1 na pełnej prędkości. Robben biega po obrzeżach boiska, natomiast Franck wchodzi do środka gdzie szuka zakończenia. Jeśli wszystko by idealnie harmonizowało mogłoby dochodzić do naprawdę groźnych akcji. W zeszłym sezonie Ribery i Lahm operowali na lewej stronie – która była uważana za najsilniejszą na świecie.
4-4-2 z podwójną ‘6’: Uli Hoeneß stawia sprawę jasno – Robben będzie grał na prawej stronie. Tak więc z Robben na prawej i Riberym na lewej Bayern miałby najsilniejsze skrzydła w piłce klubowej – mimo iż trochę dziwne. Prawo nożny Franck gra na lewej, a lewo nożny Arjen na prawej.
Robben większość meczy w Realu grał na prawej stronie i wszystkie jego bramki strzelił w podobny sposób: przyjęcie piłki na prawej stronie, szybkie zejście do środka, ominięcie jednego lub dwóch przeciwników i strzał zakończony trafieniem. Jednak w tym systemie Tymoszczuk ma słabe karty – van Bommel jako kapitan ma miejsce w pierwszym składzie, a Schweinsteiger jak na razie ma lepszą pozycję w kadrze od Ukraińca.
4-3-3: Ten układ daje wszystkim graczom więcej swobody, a Robben i Ribery w mniejszym stopniu są przywiązani do zadań w defensywie. Jednak pozycje na skrzydłach nie są ‘wiążące’ na stałe – zmiany stron miedzy Francuzem i Holendrem są bardzo prawdopodobne. Ribery gra w reprezentacji na prawej stronie, ale tak jak i Bayernie często zdarza mu się zmieniać pozycje.
Przegranymi w tym układzie są napastnicy: tylko jeden z nich może grać. Gomez, Olic, Klose, Toni – trojka z tych czołowych snajperów usiądzie na ławce. Do tego też jest wolne tylko jedno miejsce w środku pola – źle dla Tymoszczuka.
4-3-3 z podwójną ‘6’: Ribbery i Robben mają wszelką swobodę. W napadzie nadal jest jedno miejsce tylko. Za trójką ofensywnych pomocników znajduje się dwójka defensywnych. W tym systemie ma swoją szanse również Tymoszczuk.
4-2-3-1: Tak jak w diamencie Ribery zagra rozgrywającego. Olic pojawi się z lewej strony – często grał tak w HSV. Robben ma na prawej jedną możliwość więcej: podanie do zawodnika na pozycji ‘10’. Na tej pozycji rozegrał on w Realu swoje najlepsze spotkania. Jednak w ustawieniu tym może zagrać tylko jeden środkowy napastnik - więc brak miejsca dla Schweinsteigera i Altintopa.
Komentarze