#BundesRetro: Derby Frankońsko-Bawarskie

W historii Bundesligi mianem klasyka nazywane były spotkania Bayernu z Borussią Mönchengladbach, Hamburgerem SV, Schalke 04, Stuttgartem i Werderem, a od wielu lat z Borussią Dortmund.

Dla wielu jednak to określenie należy się meczom toczonym między BVB a „Die Königsblauen” z Gelsenkirchen, znanym też jako Revierderby. Zostawiając z boku nomenklaturę i kwestionowanie historyczności niektórych pojedynków, śmiało można rzec, że w czasach, gdy futbol miał jeszcze cokolwiek wspólnego z regionalizmem i tożsamością lokalną, dla „Die Roten” najważniejszymi meczami były te, w których naprzeciwko stawali zawodnicy z Norymbergi. Dopiero potem liczyło się pokonanie TSV 1860.

FC Nürnberg to klub założony w maju 1900 roku. W czasach swojej świetności ze względu na popularność, profesjonalne zarządzanie, preferowany elegancki styl i odnoszone zwycięstwa był znany w całym kraju jako „Der Club”. Nazwa ta odzwierciedlała prestiż, szacunek i wyjątkowość.

Norymberga wygrywała między innymi Mistrzostwo Niemiec Południowych (siedem razy między 1916 a 1929), bawarską Gauligę (pięciokrotnie między 1934 a 1940 rokiem), dwa razy Puchar Niemiec Południowych. Tytuł piłkarskiego mistrza Niemiec przypadł jej dziewięciokrotnie, czterokrotnie zaś triumfowała w DFB–Pokal.

Popularność i przede wszystkim te sukcesy były w niesmak Bayernowi, który pragnął rządzić w regionie, jak i w kraju, a także stać się zespołem lepszym od ekipy ze Środkowej Frankonii. Spotkania między obiema drużynami określa się jako „Bayerische Derby” lub też „Fränkisch-Bayerisches Derby”. Kibice z Norymbergii nie uważają się za Bawarczyków, przypominają przy tym, że Frankonia została siłą włączona do Królestwa Bawarii w 1806 roku. Oprócz podłoża historycznego, kontrast między rywalami miał również charakter socjologiczny. Otóż kibice Norymbergi wywodzili się z konserwatywnych warstw kupieckiego oraz robotniczego natomiast monachijczyków uważano za klub lewicowy, mający za założycieli, członków i kibiców artystów, wolnomyślicieli, naukowców i elity.

Pierwszy mecz między Norymbergą a Bayernem odbył się na Deutschherrnwiese i miał charakter spotkania towarzyskiego, przez kibiców nazywanego „meczem o mistrzostwo”. Według legendy przed jego rozpoczęciem piłkarze ze stolicy Bawarii buńczucznie mieli zapewniać, że wygrają piętnastoma golami, nie tracąc przy tym żadnego. Skończyło się na sześciu trafieniach monachijczyków.

W ramach Bundesligi Nürnberg i Bayern zmierzyły się po raz pierwszy w sezonie 1965/1966. Oba spotkania zakończyły się remisem. Rywale zmierzyli się ze sobą ponownie w maju 1966 roku. Stawką był awans do finału Pucharu Niemiec. Monachijczycy na wyjeździe wygrali dopiero po dogrywce 1:2. Gole strzelali Rainer Ohlhauser i Hans Nowak, a dla gospodarzy jedyną bramkę zdobył Franz Brungs.
W 1968 roku rozgrywki ligowe wygrała Norymberga prowadzona przez legendarnego Maxa Merkela, który dwa lata wcześniej dokonał tej samej sztuki z TSV 1860, czyli kolejnym wielkim przeciwnikiem Bayernu. Tytuł z FCN przypieczętował na stadionie przy Grünwalder Straße, gdy jego podopieczni pokonali dwoma bramkami „Die Roten”, którzy w swoim składzie mieli między innymi Franza Beckenbauera, Seppa Maiera, Gerda Müllera oraz Georga Schwarzenbecka.

Wygrana nad FC Nürnberg zawsze smakowała lepiej w porównaniu do większości innych. Jednak największą słodycz zapewniła ta z maja 1982 roku. Wtedy to na Waldstadion we Frankfurcie, na którym zgromadziło się 61 000 widzów, monachijczycy pod wodzą Pála Csernaia pokonali zespół Udo Kluga 4:2 i sięgnęli po Puchar Niemiec. Mecz rozpoczął się o godzinie 17:00. Na sędziego głównego został wyznaczony Gerd Hennig z Duisburga.  W trzydziestej pierwszej minucie do siatki trafił Austriak Reinhold Hintermaier. Minutę przed zakończeniem pierwszej połowy Norymberga podwyższyła prowadzenie za sprawą Werner Dreßela, któremu asystował Hintermaier. „Gwiazda Południa” schodziła do szatni z dwubramkową stratą, oglądając zadowolenie na twarzach piłkarzy ze Środkowej Frankonii. Jednak druga część gry należała już tylko do Bayernu. W pięćdziesiątej czwartej minucie gola głową zdobył Karl-Heinz Rummenigge. Asystę także główką zapisał sobie Dieter Hoeneß.  Jedenaście minut później popularny „Kalle” uderzał na bramkę, piłkę przejął Wolfgang Kraus i wyrównał stan spotkania. Minęło parę minut, gdy strzelec ten został nieprzepisowo zatrzymywany w polu karnym. Jedenastkę wykorzystał Paul Breitner. Ten sam piłkarz zanotował asystę, dośrodkowując w pole karne na minutę przed zakończeniem regulaminowego czasu gry. Celnym strzałem głową wynik ustalił Dieter Hoeneß. Warto nadmienić, że w składzie Bayernu całe spotkanie rozegrał obrońca Bertram Beierlorzer, który do Bayernu przeszedł z Norymbergi. Jest on też starszym bratem Achima, byłego trenera Köln i Mainz, a obecnie będącego członkiem zarządu w klubie Jahn Regensburg.

Do historii przeszedł także zacięty pojedynek z października 2003 roku. Oba zespoły zagrały przeciwko sobie w Monachium w ramach drugiej rundy Pucharu Niemiec. Już w jedenastej minucie prowadzenie gościom po podaniu Jacka Krzynówka zapewnił Róbert Vittek. Odpowiedział dwadzieścia pięć minut później Roy Makaay. Sprawa rozstrzygnęła się dopiero w rzutach karnych. W tych lepsi okazali się piłkarze Ottmara Hitzfelda. Zarówno jedni, jak i drudzy, aż dziewięciokrotnie podchodzili do jedenastek. Nie pomylili się strzelający dla Bayernu Hasan Salihamidžić, Sebastian Deisler, Roque Santa Cruz, Roy Makaay, Piotr Trochowski, Thomas Linke i Robert Kovač. Swojej szansy nie wykorzystali zaś Michael Ballack oraz Jens Jeremies. Na szczęście dla FCB Oliver Kahn obronił uderzenia Larsa Müllera i Marka Nikla, który podszedł do karnego jako ostatni, a piłka przeleciała obok bramki po próbie Andreasa Wolfa. Niestety Bayern w tamtym sezonie nie zdobył pucharu, w ćwierćfinale odpadł po porażce ze „Stonkami Ziemniaczanymi” z Akwizgranu. Co ciekawe Alemannia doszła wtedy do finału, lecz nie sprostała w nim Werderowi.

Norymberga ostatni raz pokonała Bayern 11 stycznia 2020 roku. W meczu kontrolnym, odbywającym się w przerwie zimowej, piłkarze Jensa Kellera wygrali u siebie z drużyną „Hansiego” Flicka 5:2. Gole zdobywali Michael Frey, Mikael Ishak, Adam Zreľák, Fabian Schleusener i Robin Hack, dla Bayernu zaś – Alphonso Davies i Malik Tillman. Jeżeli chodzi natomiast o zwycięstwo w spotkaniu oficjalnym, miało ono miejsce w lutym 2007 roku. Wówczas „Der Club” przed własną publicznością bez trudności rozprawił się z drużyną Hitzfelda 3:0. Bohaterem został Markus Schroth, który strzelił jednego gola i zanotował asystę.
Łącznie obie drużyny, licząc rozgrywki ligowe, pucharowe i gry towarzyskie, zmierzyły się ze sobą aż 192 razy. 90 z tych meczów zwyciężył Bayern, 37 zakończyło się remisem. Norymberga cieszyła się z wygranej zatem w 65 spotkaniach. Najlepszym strzelcem w historii pojedynków obu rywali został Max Morlock. Między 1947 a 1963 rokiem pokonywał on golkiperów „Gwiazdy Południa” aż szesnaście razy. Od lipca 2017 roku stadion w Norymberdze nosi właśnie jego imię.

Na koniec należy wymienić kilku piłkarzy, którzy grali dla obu klubów. Najbardziej znanym z nich był bez wątpienia Uli Hoeneß. Przebywał on w Norymberdze na zasadzie wypożyczenia w latach 1978–1979. Innymi takimi zawodnikami byli: Breno, Eric Maxim Choupo-Moting, Hans Dorfner, Robert Kovač,  Samuel Osei Kuffour, czy Andreas Ottl. Obecnie za wyniki FC Nürnberg odpowiedzialny jest Miroslav Klose, były napastnik Bayernu i trener jego zespołu do lat 17.