Manuel Neuer, Kevin Trapp czy Marc-Andre ter Stegen – to tylko część utalentowanych niemieckich bramkarzy, którzy swoimi interwencjami zachwycają kibiców na całym świecie, nie jest to przecież żadna nowość, że Niemcy mają bardzo dobrze wyszkolonych golkiperów, gdyż w przeszłości mieli takie legendy jak Oliver Kahn czy Sepp Maier.
Co sprawia, że nasi sąsiedzi zza Odry mają tak dobrych bramkarzy? Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest szkolenie i sposób prowadzenia tychże zawodników, to jak układana jest ich dieta oraz co robią w wolnych chwilach.
Na wiele pytań związanych z niemieckimi golkiperami postaram się również odpowiedzieć, powołując się na książkę „Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk”, która opisuje początki i życie tragicznie zmarłego zawodnika takich klubów jak Barcelona czy Hannover 96.
Na samym początku przyjrzyjmy się sylwetce bramkarzy z Niemiec – mamy ich tak wielu, że każdy bez problemu byłby w stanie konkurować z najlepszymi. Refleks, warunki fizyczne, gra na przedpolu, zwinność, a przede wszystkim ciężka praca na treningach jak i poza nimi sprawiją, iż są najbardziej pożądanym „towarem” na rynku transferowym.
Neuer bramkarzem wszech czasów?
Nie ulega wszelkiej wątpliwości, że Manuel Neuer jest obecnie najlepszym bramkarzem na świecie – potwierdza to nie tylko swoimi występami czy fenomenalnymi paradami, ale przede wszystkim zdefiniowaniem słowa golkiper na nowo. Grający w Bayernie Monachium 29-latek znany jest z tego, iż bardzo często wychodzi z bramki, aby ratować zespół przed utratą gola.
Eksperci na całym świecie, Pep Guardiola, a także wielu innych ludzi zachwyca się wyczynami Niemca na boiskach – Manuel zyskał dzięki temu miano „Sweeper Keeper”. Nie zapominajmy, że Neuer zawsze chciał grać w polu, jednak decyzją ówczesnego trenera został wystawiony na bramce i tam już został – podobnie sprawa miała się w przypadku Roberta Enke.
30 - Happy Birthday @Manuel_Neuer (@FCBayernEN, @DFB_Team_EN)! Wall. pic.twitter.com/hYnc3X3khT
— OptaFranz (@OptaFranz) 27 marca 2016
Piłkarz „Bawarczyków” szczególną wagę przywiązuje do treningów i ćwiczeń na siłowni – od wielu lat niemieccy bramkarze wiele czasu spędzają na siłowni, gdzie pracują nad swoją tężyzną fizyczną i kondycją , jednakże głównym powodem jest podbudowanie psychiki, która jest dla nich najważniejsza.
To właśnie dzięki psychice Manuel jest tak skutecznym zawodnikiem. 29-latek przyznał się, że uwielbia tańczyć, zaś kiedy chlapnie sobie drinka, staje się całkowicie rozluźniony i zapomina o wszystkim, dlatego też może się wyszaleć i wyładować, co sprawia, iż na boisku pozostaje całkowicie skupiony na grze.
Kolejnym ważnym aspektem jest sposób postrzegania świata piłki nożnej – Robert Enke starał się oglądać wiele spotkań piłki nożnej w domu przed telewizorem. Chciał w ten sposób przeanalizować grę innych rówieśników i nauczyć się nowych rzeczy od swoich idoli – Kahna czy van der Sara z Holandii. Podobnie jest w przypadku obecnego pokolenia niemieckich bramkarzy.
Warto tutaj przypomnieć o półfinale Ligi Mistrzów z 2012 roku, kiedy to Bayern wyeliminował po rzutach karnych Real Madryt. Neuer przyznał się potem, że przed meczem naoglądał się wielu materiałów wideo z udziałem każdego z jedenastu piłkarzy „Królewskich”, aby zapoznać się z ich sposobem wykonywania jedenastek.
Neuer od najmłodszych lat miał jeden cel w życiu – grać w piłkę. Wydawać by się mogło, że niemiecki system szkolenia jest tak samo perfekcyjny jak boiska, jednak nie wszędzie. Jako dziecko Manuel stawiał pierwsze kroki w futbolu grając na klepiskach, skąd z powodu warunków często wracał do domu poobijany i posiniaczony. Dzięki temu stawał się silniejszy, wyrabiał w sobie wolę walki i niezłomność.
W Niemczech do futbolu ma się bardzo szczególny sentyment, dlatego też już od najmłodszych lat trenuje się piłkarzy – 29-latek swój pierwszy profesjonalny mecz rozegrał w wieku pięciu lat, w lidze halowej! Miejmy jednak na uwadze fakt, iż nasi sąsiedzi mają wielu uzdolnionych nauczycieli i ekspertów od przygotowania, którzy dbają o swoich podopiecznych.
Młodzi w natarciu
Podobnie jest w przypadku Marca-Andre ter Stegena oraz Bernda Leno, którzy mimo młodego wieku wspięli się na sam szczyt i dumnie strzegą słupków w swoich klubach. Choć w przypadku tego pierwszego można mieć pewne zastrzeżenia co do popełnianych błędów, to i tak swoją klasą przyćmiewa wielu innych golkiperów na świecie.
Leno jest obecnie zawodnikiem Bayeru Leverkusen, jednak już od dłuższego czasu mówi się o możliwym transferze do któregoś z europejskich klubów. Wyszkolenie i warunki fizyczne sprawiają, że interesuje się nimi cały świat. Jeszcze kilka lat temu Kevin Trapp był przeciętnym piłkarzem, jednak ciężka praca i wola walki sprawiła, że gra w dziś w jednym z najsilniejszych klubów na świecie, czyli PSG.
1 - Congratulations for winning the French championship Kevin Trapp (@PSG_inside )! NumberOne. pic.twitter.com/chg0qAlwkC
— OptaFranz (@OptaFranz) 14 marca 2016
W przypadku Leno historia jest o tyle ciekawa, że kiedy pierwszy bramkarz Rene Adler doznał urazu zerwania wiązadeł, szansę otrzymał młodziutki Bernd, który mimo braku doświadczenia nie poddał się i na stałe wywalczył sobie miejsce w pierwszej jedenastce! Podobnie było z ter Stegenem, kiedy w 2011 roku Favre postawił na 19-latka, nikt nie wierzył w obecnego zawodnika Barcelony, a ten z meczu na mecz stawał się gwiazdą „Źrebaków”.
Nie są to jedyni golkiperzy znani i utalentowani w Niemczech, jak już pisałem, mało który kraj może pochwalić się takim zapleczem jak Niemcy. Oprócz tych doświadczonych, do gry powoli wprowadzani są inni, młodsi i jeszcze bardziej utalentowani niż starsi koledzy. Na chwilę obecną można wyróżnić:
Manuel Neuer (29 lat) Bayern Monachium
Bernd Leno (24 lata) Bayer Leverkusen
Ralf Fährmann (27 lat) Schalke 04
Ron-Robert Zieler (27 lat) Hannover 96
Marc-André ter Stegen (23 lata) Barcelona
Kevin Trapp (25 lat) Paris Saint Germain
Timo Horn (22 lata) Kolonia
Loris Karius (22 lata) FSV Mainz 05
Oliver Baumann (25 lat) Hoffenheim
René Adler (31 lat) Hamburger SV
Timon Wellenreuther (20 lat) RCD Mallorca
Christian Mathenia (23 lata) SV Darmstadt
Większość wymienionych zawodników gra w lidze niemieckiej, co dodatkowo wpływa na ich grę i formę. Bliskość rodziny, znane i lubiane miejsca, znajomi sprawiają, że czują się tutaj bezpiecznie i mają wielką motywację do gry, gdyż chcą prześcignąć takie legendy jak Oliver Kahn, Sepp Maier, Andreas Koepke czy między innymi Harald Schumacher.
Rękawice równie ważne jak forma?
Kolejnym czynnikiem jest dbałość i dobór odpowiedniego sprzętu, czyli rękawic i obuwia. Podczas swojego pierwszego sezonu w Barcelonie Robert Enke zadziwił młodszego Victora Valdesa, gdy ten pytał o to, jak dobiera rękawice. Niemiec szczególną uwagę przywiązywał bowiem do takich detali jak grubość pianki, materiał, sposób wykonania czy ilość szwów.
Zapytacie pewnie, co ma piernik do wiatraka? Odpowiedź jest również bardzo prosta – bramkarz wiedząc, co ubiera, nabiera pewności siebie, co przecież przekłada się na psychikę i zachowanie na boisku, dlatego też nie musi martwić się tym, że się poślizgnie na murawie lub futbolówka wyleci mu z rąk.
Dla przykładu można opisać przebieg szkolenia w Gelsenkirchen. W ramach lekcji wychowania fizycznego, piłkarze S04 uczący się w pobliskiej szkole dodatkowo przychodzą na kilka godzin treningu w środku tygodnia na klubowe boiska! Warto jednak mieć na uwadze, że w pierwszych latach dzieci bawią się z piłką, po czym około 12 miesiącach następuje selekcja młodych talentów, które trafią potem do szkółki Schalke.
Nie inaczej jest ze wszystkimi innymi szkołami piłkarskimi działającymi w Niemczech. Już od najmłodszych lat dzieci mają zapewnioną jak najlepszą opiekę i warunki, aby w przyszłości mogły grać na wysokim poziomie – tak było w przypadku między innymi Manuela Neuera czy Ralfa Faehrmanna. Co więcej, w większości klubów pracuje wielu skautów i specjalnych współpracowników, którzy zajmują się nie tylko wyszukiwaniem nowych talentów, a przede wszystkim ich właściwą opieką.
Dbałość o każdy szczegół
Nasi sąsiedzi zza Odry ogromną rolę przywiązują do odpowiedniego doboru kadry trenerskiej pracującej z młodymi ludźmi. Każdy trener musi być odpowiednio przygotowany merytorycznie, zaś kreatywność i inteligencja to najbardziej niezbędne atrybuty. Warto jednak zauważyć, że większość tychże osób to byli piłkarze o bogatej karierze – przez kilkanaście lat trenerem bramkarskim w Monachium był nie kto inny jak Sepp Maier.
Neuer po raz 150. zachował czyste konto. Rekord należy do Kahna (204), a drugi jest... Oliver Reck (176). Pannen-Olli?! Nie do wiary...
— Tomasz Urban (@tom_ur) 3 kwietnia 2016
Trzeba przyznać, że pod względem fizycznym i psychicznym bramkarze z Niemiec są bardzo dobrze przygotowani. Czytając wywiady, można dowiedzieć się o metodach i sposobach walki ze stresem przed meczem – na przykład Manuel Neuer uwielbia posłuchać swojego ulubionego zespołu muzycznego U2, aby wyzbyć się wszelkich negatywnych emocji.
– W dotychczasowych meczach bramkarze odgrywali dużą rolę, a Neuer pokazał, że jest najlepszym na tej pozycji na świecie. Bronił strzały w kluczowych sytuacjach meczów – powiedział Kahn po jednym z meczów kadry narodowej Niemiec na mundialu w 2014 roku.
Jednakże biorąc pod uwagę wiele czynników, to i tak kluczem do sukcesu jest przede wszystkim otwartość i rozpowszechnianie wiedzy w terenie – dla najmniejszych klubów i zespołów z małych miasteczek a nawet wsi organizowane są specjalne i bezpłatne szkolenia. Z każdym rokiem młody kandydat przechodzi przez kolejne szczeble akademii, po czym dostaje się pod opiekę największych specjalistów w klubie.
Gabriel Stach
Komentarze